17 listopada 2023

Seminogram - badanie nasienia - Euromed Tarnów

W Centrum Leczenia Niepłodności Euromed Tarnów mogą Państwo wykonać kompletny panel badań z nasienia podczas jednej wizyty. Dodatkowo jeśli Pacjent otrzymał zlecenie na badania z krwi, można je wykonać w tym samym dniu.


Na badania nasienia obowiązują zapisy! Wizytę można zarejestrować osobiście, przez osobę trzecią lub telefonicznie dzwoniąc na 515 058 703, 14 627 56 58

Cennik badań podstawowych:

Seminogram manualny – 170zł 

Seminogram komputerowy - 200zł

Czym jest seminogram?

Jest to podstawowe badanie w diagnostyce męskiej płodności. To procedura diagnostyczna, w ramach której ocenia się parametry męskiego nasienia. Podczas tego badania oceniane są parametry ejakulatu takie jak; pH, lepkość, objętość oraz parametry plemników; ruchliwość, koncentracja, morfologia. Oceniana jest również obecność agregacji, aglutynacji, komórek zapalnych czy czynników infekcyjnych.


Jak przygotować się do badania?

Niewłaściwe przygotowanie się do badania może mieć znaczący wpływ na wynik. Zaleca się wstrzymanie od stosunków seksualnych przez około 2-5 dni przed badaniem. Dłuższa abstynencja może wpłynąć na zwiększenie liczby plemników, ale mogą być one mniej ruchliwe. Spożywanie alkoholu i innych używek może wpłynąć na jakość nasienia. Ponadto wysoka temperatura może zaburzyć produkcję plemników, dlatego warto unikać gorących kąpieli i sauny przed badaniem. 

Ogólna kondycja zdrowotna mężczyzny, rozpoznane choroby, takie jak otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie, mogą mieć negatywny wpływ na jakość nasienia.

Infekcje przebiegające z gorączką oraz stosowana antybiotykoterapia mogą zaburzyć wynik badania. W takich przypadkach badanie należy wykonać po 30 dniach od wystąpienia gorączki lub stosowania antybiotykoterapii. Stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu i komórek rozrodczych. Długotrwały stres może obniżyć liczbę plemników i ich ruchliwość. Ekspozycja na toksyny środowiskowe, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, czy nadmierne spożycie alkoholu mogą negatywnie wpływać na jakość nasienia.


Oddanie nasienia:

Zadbaliśmy o to, aby w naszym ośrodku zachować intymne i komfortowe warunki przebiegu tego badania. Zgłaszając się na badanie, pacjent oddaje materiał w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu.

     Istnieje możliwość oddania nasienia w domu należy jednak zadbać o to, by dostarczyć je do ośrodka w odpowiednich warunkach. Materiał musi być dostarczony w temperaturze ciała 37*C w czasie do 45 minut.

Narażenia materiału na niższe czy wyższe temperatury lub przekroczenie czasu transportu może znacząco wpłynąć na parametry nasienia dlatego zalecamy oddanie materiału w ośrodku.


Odbiór wyniku:

Pacjent może odebrać wyniki w wybrany przez siebie sposób: osobiście, za pośrednictwem upoważnionej przez siebie osoby, czy otrzymać je zabezpieczone hasłem na swoją skrzynkę mailową.

Jeśli pacjent/pacjenci są prowadzeni przez naszych lekarzy, na życzenie pacjenta  wyniki mogą trafić bezpośrednio do lekarza prowadzącego.


Badania dodatkowe:

Należy jednak pamiętać, że seminogram to podstawowe badanie w diagnostyce męskiej płodności. Na podstawie objawów czy wyników badań lekarz prowadzący może zlecić wykonanie dodatkowych badań nasienia takich jak; test wiązania kwasu hialuronowego, test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, badania fragmentacji chromatyny plemników, badania stresu oksydacyjnego, posiew nasienia, który wykaże obecność czynników infekcyjnych, bakterii czy grzybów, badanie w kierunku obecności zakażenia Mycoplasma, Ureaplasma, Chlamydia czy badań biochemicznych cynku, fruktozy, NAG.


Wszystkie z wyżej wymienionych badań można wykonać w Pracowni Andrologicznej Centrum Leczenia Niepłodności Euromed w Tarnowie.

W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Adres: ul. Szewska 12, 33-100 Tarnów 

Telefon: 515 058 703, 14 627 56 58