Diagnostyka endoskopowa

Diagnostyka endoskopowa

Wykonujemy pełny zakres badań endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zastosowanie wideoendoskopii pozwala nam uzyskiwać obrazy przewodu pokarmowego o doskonałej ostrości z możliwością ich powiększania bez utraty rozdzielczości. Poprawia to w znacznym stopniu możliwości prowadzonej diagnostyki endoskopowej. Zachowana pełna dokumentacja zdjęciowa jest przechowywana w komputerze oraz wydawana pacjentowi wraz z opisem badania.

KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia (w sedacji dożylnej) to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak gastroskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej

  • podejrzenie raka jelita grubego
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • biegunka o niejasnej etiologii
  • badania przesiewowe w zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnych postaci raka jelita grubego
  • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Sposób przygotowania do kolonoskopii - POBIERZ PDF

Na okres badania pacjent poddawany jest sedacji dożylnej. Sedacja dożylna to krótkotrwały sen w okresie badania, ze zniesieniem uczucia bólu oraz innych nieprzyjemnych doznań.

Po badaniu zwykle występują zawroty głowy i senność – co mija po kilku godzinach. Dlatego pacjent po sedacji wymaga opieki innej osoby w trakcie powrotu do domu. W przypadku braku opiekuna badanie wykonujemy, ale bez podawania leków dożylnych.

 

REKTOSKOPIA

Rektoskopia jest badaniem końcowego odcinka jelita grubego. W czasie badania oceniany jest wygląd śluzówki odbytnicy, ewentualna obecność zmian zapalnych, polipów, guzów nowotworowych, uchyłków i malformacji naczyniowych.
Wskazania do rektoskopii:

  • obecność krwi w stolcu
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • uczucie tzw. ”próżnego” parcia na stolec
  • niewyjaśniona przyczyna anemii

REKTOSKOPIA JEST BADANIEM KONIECZNYM PRZED PODJĘCIEM LECZENIA HEMOROIDÓW ZE WZGLĘDU NA RYZYKO PRZEOCZENIA RAKA ODBYTNICY – sposób przygotowania – ( POBIERZ PDF)

 

GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, pozwalającym na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia może być wykonana na życzenie pacjenta w sedacji dożylnej lub w znieczuleniu miejscowym.

Gastroskopia pozwala w większości przypadków na postawienie właściwej diagnozy w przypadku:

  • chorób zapalnych, bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych
  • zmian spowodowanych działaniem środków chemicznych: kwasów i zasad, żółci, niektórych leków oraz czynników fizycznych
  • łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych
  • oceny zaawansowania wielu zmian chorobowych i ich odpowiedniej klasyfikacji np. żylaków przełyku, refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku czy źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Badanie wykonywane jest na czczo (6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, ani pić) metodą tradycyjna lub w znieczuleniu.Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych lub wieczorem można rano zjeść lekkie śniadanie.

Po wykonanej gastroskopii należy odpocząć kilka minut w poczekalni i następnie można udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie w pełni kontrolować można odruch połykania. Stan taki mija zwykle po około 30 minutach.
Wynik badania endoskopowego otrzymuje się w chwilę po zabiegu. Opis zawiera charakterystykę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Lekarz przeprowadzający badanie opisuje wygląd śluzówki, płynnej treści obecnej w żołądku, ewentualnie kształt i umiejscowienie owrzodzeń, polipów, guzów itp. W przypadku, jeżeli będą pobrane wycinki do badania histopatologicznego, należy zastosować się do ewentualnych zaleceń lekarza a po wynik histopatologiczny należy zgłosić się za około 2 tygodnie do rejestracji Centrum Medycznego EUROMED.
W razie wątpliwości lub nawrotu dolegliwości po leczeniu, gastroskopię można powtarzać bez przeszkód. Jedynym ograniczeniem jest zgoda pacjenta i wskazania do ponownych badań.

Sposób przygotowania do gastroskopii - POBIERZ PDF

UWAGA !

1. Chorzy na cukrzycę powinni zmodyfikować czas podania insuliny i leków doustnych do zmienionej pory posiłków tym dniu!

2. Chorzy przyjmujący doustne antykoagulanty (Acenokumarol, Syncumar, Sintrom) powinni poinformować o tym lekarza przed wykonaniem badania!