Ułatwienia dostępu

Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diagnostyka endoskopowa

Wykonujemy pełny zakres badań endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zastosowanie wideoendoskopii pozwala nam uzyskiwać obrazy przewodu pokarmowego o doskonałej ostrości z możliwością ich powiększania bez utraty rozdzielczości. Poprawia to w znacznym stopniu możliwości prowadzonej diagnostyki endoskopowej. Zachowana pełna dokumentacja zdjęciowa jest przechowywana w komputerze oraz wydawana pacjentowi wraz z opisem badania.

KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia (w sedacji dożylnej) to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej

  • podejrzenie raka jelita grubego
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • biegunka o niejasnej etiologii
  • badania przesiewowe w zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnych postaci raka jelita grubego
  • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Sposób przygotowania do kolonoskopii – POBIERZ PDF

Na okres badania pacjent poddawany jest sedacji dożylnej. Sedacja dożylna to krótkotrwały sen w okresie badania, ze zniesieniem uczucia bólu oraz innych nieprzyjemnych doznań.

Po badaniu zwykle występują zawroty głowy i senność – co mija po kilku godzinach. Dlatego pacjent po sedacji wymaga opieki innej osoby w trakcie powrotu do domu. W przypadku braku opiekuna badanie wykonujemy, ale bez podawania leków dożylnych.

REKTOSKOPIA

Rektoskopia jest badaniem końcowego odcinka jelita grubego. W czasie badania oceniany jest wygląd śluzówki odbytnicy, ewentualna obecność zmian zapalnych, polipów, guzów nowotworowych, uchyłków i malformacji naczyniowych.
Wskazania do rektoskopii:

  • obecność krwi w stolcu
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • uczucie tzw. ”próżnego” parcia na stolec
  • niewyjaśniona przyczyna anemii

REKTOSKOPIA JEST BADANIEM KONIECZNYM PRZED PODJĘCIEM LECZENIA HEMOROIDÓW ZE WZGLĘDU NA RYZYKO PRZEOCZENIA RAKA ODBYTNICY – sposób przygotowania – ( POBIERZ PDF)

GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, pozwalającym na dokładną ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia może być wykonana na życzenie pacjenta w sedacji dożylnej lub w znieczuleniu miejscowym.

Gastroskopia pozwala w większości przypadków na postawienie właściwej diagnozy w przypadku:

  • chorób zapalnych, bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych
  • zmian spowodowanych działaniem środków chemicznych: kwasów i zasad, żółci, niektórych leków oraz czynników fizycznych
  • łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych
  • oceny zaawansowania wielu zmian chorobowych i ich odpowiedniej klasyfikacji np. żylaków przełyku, refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku czy źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Badanie wykonywane jest na czczo (6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, ani pić) metodą tradycyjną lub w znieczuleniu. Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych lub wieczorem można rano zjeść lekkie śniadanie.

Po wykonanej gastroskopii należy odpocząć kilka minut w poczekalni i następnie można udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie w pełni kontrolować można odruch połykania. Stan taki mija zwykle po około 30 minutach.
Wynik badania endoskopowego otrzymuje się w chwilę po zabiegu. Opis zawiera charakterystykę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Lekarz przeprowadzający badanie opisuje wygląd śluzówki, płynnej treści obecnej w żołądku, ewentualnie kształt i umiejscowienie owrzodzeń, polipów, guzów itp. W przypadku, jeżeli będą pobrane wycinki do badania histopatologicznego, należy zastosować się do ewentualnych zaleceń lekarza a po wynik histopatologiczny należy zgłosić się za około 4 tygodnie do rejestracji Centrum Medycznego EUROMED.
W razie wątpliwości lub nawrotu dolegliwości po leczeniu, gastroskopię można powtarzać bez przeszkód. Jedynym ograniczeniem jest zgoda pacjenta i wskazania do ponownych badań.

Sposób przygotowania do gastroskopii – POBIERZ PDF

UWAGA!

1. Chorzy na cukrzycę powinni zmodyfikować czas podania insuliny i leków doustnych do zmienionej pory posiłków tym dniu!

2. Chorzy przyjmujący doustne antykoagulanty (Acenokumarol, Syncumar, Sintrom) powinni poinformować o tym lekarza przed wykonaniem badania!

Personel:

lek. med. Zbigniew Szulecki

specjalista chirurgii ogólnej

lek. med. Wojciech Pogonowski

specjalista chirurgii ogólnej