Rektoskopia

Rektoskopia jest badaniem końcowego odcinka jelita grubego. W czasie badania oceniany jest wygląd śluzówki odbytnicy, ewentualna obecność zmian zapalnych, polipów, guzów nowotworowych, uchyłków i malformacji naczyniowych.
Wskazania do rektoskopii:

  • obecność krwi w stolcu
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • uczucie tzw. ”próżnego” parcia na stolec
  • niewyjaśniona przyczyna anemii

REKTOSKOPIA JEST BADANIEM KONIECZNYM PRZED PODJĘCIEM LECZENIA HEMOROIDOW ZE WZGLĘDU NA RYZYKO PRZEOCZENIA RAKA ODBYTNICY

Przygotowanie do badania (POBIERZ JAK PDF)
Dwa dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną (kisiele, zupy, budynie) oraz pić duże ilości płynów (ok. 2 l).
W dniu badania można pić płyny.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA:
Do badania należy przygotować się przez wykonanie dwóch doodbytniczych wlewów oczyszczających w dniu badania o godz 6 rano-jednej i o godz 9 rano-drugiej. Wlewki te, gotowe do bezpośredniego użycia, są dostępne w każdej aptece (wlewki o nazwie: RECTANAL lub ENEMA). Podane doodbytniczo powodują szybkie wypróżnienie. Nie jest wskazane stosowanie doustnych środków przeczyszczających. Do wlewki pacjent układa się na lewym boku, podkładając pod pośladki wałek z koca lub poduszki.
Po rozchyleniu pośladków, wprowadza się (po ściągnięciu z buteleczki z wlewką nasadki) wydłużony jej koniec do odbytnicy na głębokość całej nasadki. Następnie wpuszcza cały płyn do środka, tak by nic nie wydostało się na zewnątrz. Po spłynięciu wlewki usuwa się zakończenie zbiornika z odbytnicy, a pośladki zaciska mocno starając się utrzymać wlewkę wewnątrz jak najdłużej (nawet do 15-20 min) Z chwilą wystąpienia parcia usuwa się spod pośladków wsunięty wcześniej wałek. W niektórych przypadkach, np. przy podejrzeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego – rektoskopia może być wykonywana bez przygotowania, ponieważ umożliwia to bardziej obiektywną ocenę zmian śluzówki. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym okolicy odbytu lignocainą w żelu. Zaraz po badaniu pacjent idzie do domu.
W przypadku, jeżeli będą pobrane wycinki do badania histopatologicznego należy zastosować się do ewentualnych zaleceń lekarza a po wynik histopatologiczny należy zgłosić się za około 2 tygodnie do rejestracji Centrum Medycznego „EUROMED”.

PERSONEL:
lek. med. Zbigniew Szulecki – specjalista chirurgii ogólnej