Ginekologia estetyczna
Operacje z zakresu ginekologii estetycznej wykonuje dr n. med. Piotr Janosz – specjalista ginekolog-położnik
Korekcja warg sromowych (labioplastyka)
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze są najczęściej drobną wadą rozwojową nie zaburzającą płodności. Jednak dla wielu kobiet jest to istotny defekt kosmetyczny mogący obniżać komfort życia codziennego. W niektórych przypadkach kobietom z przerostem warg sromowych może towarzyszyć ból w trakcie stosunków płciowych. Może to powodować również dyskomfort podczas codziennej aktywności fizycznej. W tych przypadkach pomocne stają się operacje korygujące wielkość i kształt warg sromowych. Polegają one na usunięciu nadmiaru śluzówki, poprawie jej napięcia i nadaniu odpowiednich proporcji.
Operacje zwężeń i zarośnięć pochwy
Nieprawidłowości anatomiczne spotykane w pochwie to zwężenia i zarośnięcia światła pochwy bardziej lub mniej rozległe, wrodzone lub nabyte. Nieprawidłowości te powodują zaburzenia w czynnościach fizjologicznych nie tylko pochwy, lecz także wewnętrznych odcinków narządu rodnego. Usuwamy je za pomocą zabiegów chirurgicznych. Czas zabiegu uzależniony jest od rodzaju nieprawidłowości i waha się od 30-60 min. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub podpajęczynówkowym.
Rekonstrukcja błony dziewiczej
Ginekologia rekonstrukcyjna umożliwia również odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej. Zapotrzebowanie na ten rodzaj zabiegu znacznie wzrosło w ostatnich latach. Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, a rehabilitacja nie przekracza kilku dni.
Amputacja szyjki macicy
Operacja amputacji szyjki macicy polega na odcięciu części szyjki a następnie wykonaniu jej plastyki. Jest stosowana w przypadku rozległej nadżerki, nadmiernie wydłużonej szyjki po porodzie, znacznych pęknięć poporodowych lub zmian o charakterze nowotworowym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym i trwa ok. 30 min. Wymaga pozostania w „EUROMEDZIE” 1 dobę. Powrót do sprawności fizycznej następuje po ok. 7-10 dniach. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania cytologicznego, ewentualnie kolposkopii.
Wyłyżeczkowanie jamy macicy i kanału szyjki macicy
Jest to zabieg polegający na pobraniu z kanału szyjki macicy oraz z jamy macicy materiału tkankowego do badania histopatologicznego. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Pacjentka po krótkiej obserwacji może wrócić do domu.
Wyjęcie wkładki domacicznej
Celem usunięcia wkładki domacicznej najlepiej zgłosić się w pierwszych dniach krwawienia miesięcznego.
Korekcja łechtaczki
Zabieg ten ma na celu przemieszczenie łechtaczki w kierunku cewki moczowej w celu polepszenia doznań seksualnych. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym jak i w ogólnym. Wymaga pozostania w „EUROMEDZIE” 1 dobę.
Operacja plastyczna pochwy i krocza
Plastyka pochwy i krocza jest standardową operacją ginekologiczną. Operacje plastyczne pochwy wykonuje się w stanach obniżenia jednej lub obu ścian pochwy, zwłaszcza w obecności pęknięcia lub nadmiernego rozciągnięcia krocza. Do etapów tej operacji należą: plastyka przedniej ściany pochwy, plastyka tylnej ściany z ew. operacją przepukliny zagłębienia odbytniczo- macicznego oraz plastyka krocza. Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie.
Wycięcie błony dziewiczej
Jednym z częstych zaburzeń rozwojowych zewnętrznych odcinków narządu rodnego są zarośnięcia błony dziewiczej (całkowite lub częściowe). Powstają w życiu płodowym jako wynik niewykształcenia okrężnego pierścienia błony dziewiczej z pełnego fałdu zamykającego wejście do pochwy. Zarośnięcia te mogą powstawać także jako zmiany nabyte zazwyczaj w dzieciństwie, przeważnie w następstwie odczynów zapalnych. Zabiegi chirurgiczne, stosowane są celem uzyskania prawidłowego obrazu anatomicznego w tego rodzaju nieprawidłowościach. Zabieg trwa od 40-60 min. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub miejscowym.
Wycięcie endometriozy i korekcje blizn po cięciu cesarskim
Endometrioza jest to choroba polegająca na ektopowym występowaniu błony śluzowej macicy w innym miejscu niż w jamie macicy. Jednym z takich miejsc może być blizna w powłokach brzusznych po cięciu cesarskim. Zmiany te manifestują się bolesnymi, guzkowatymi, zgrubieniami w bliźnie pooperacyjnej. Wielkość tych zmian oraz ich bolesność zmienia się zależnie od fazy cyklu miesięcznego. Leczenie choroby polega na chirurgicznym wycięciu zmiany zlokalizowanej w bliźnie i następnie na wykonaniu ponownego zeszycia powłok jamy brzusznej. Znieczulenie miejscowe, podpajęczynówkowe lub ogólne.
Plastyka pęknięcia szyjki macicy
Pęknięcia szyjki macicy są najczęściej skutkiem zbyt szybkiego porodu lub urodzenia dziecka z dużą masą urodzeniową. Mogą być również wynikiem zabiegów ginekologicznych. Pęknięcie szyjki może być jedno lub obustronne. Powoduje dolegliwości w postaci nadmiernych upławów oraz nawracających, trudno gojących się stanów zapalnych pochwy. Operacja polega na wycięciu brzegów pęknięcia i zeszyciu „bok do boku”, odtworzenia prawidłowego ujścia kanału szyjki macicy. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas trwania operacji ok. 30-60 min. Pacjentka po krótkiej obserwacji może wrócić do domu. Przed decyzją o zabiegu należy wykonać badanie cytologiczne
Założenie wkładki domacicznej
Najlepiej zgłosić się do „EUROMEDU” w ostatnim dniu krwawienia miesięcznego. Przeciwwskazaniem do założenia wkładki są ostre lub przewlekle stany zapalne narządu rodnego, niezdiagnozowane krwawienia oraz nowotwory. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu w zależności od preferencji pacjentki
Zaopatrzenie zadawnionych pęknięć krocza
Wadliwie zagojone pęknięcia lub nacięcia krocza powodują powstanie blizn zniekształcających skórę krocza, oraz przedsionek pochwy. Pęknięcie najczęściej łączy się z rozerwaniem wejścia do pochwy i tylnej ściany pochwy. Może również powodować (w mniejszym lub większym stopniu) uszkodzenie mięśni przepony moczowo-płciowej. Leczenie operacyjne polega na odtworzeniu prawidłowych warunków anatomicznych. Zakres zabiegu uzależniony jest od rozległości uszkodzenia i rodzaju powikłań. Na zewnątrz pozostaje niewielki szew rozpuszczalny. Rana zewnętrzna na skórze goi się około 7 dni.
Operacja nietrzymania moczu z użyciem wszczepu syntetycznego (TVT, TOT)
Na nietrzymanie moczu cierpi około 15% kobiet i ich liczba ciągle się powiększa. Występuje ono wówczas, gdy mięśnie dna miednicy nie są w stanie odpowiednio zaciskać cewki moczowej. Powodem tego schorzenia może być np. uszkodzony mięsień lub nerw na skutek przebytego porodu. Okres menopauzy, duży wysiłek fizyczny czy przewlekły kaszel mogą pogłębiać ten stan. Najczęściej pacjentki skarżą się na gubienie moczu podczas kaszlu, kichania czy gwałtownego wysiłku. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Metoda stosowana w naszym ośrodku polega na podwieszeniu środkowego odcinka cewki moczowej na taśmie syntetycznej (TVT, TOT), co umożliwia odtworzenie fizjologicznego kąta pęcherzowo-cewkowego. Czas trwania zabiegu to ok. 30 minut.